30 rocznica powstania www World Wide Web obchodzi swoje 30 urodziny.

30 rocznica powstania WWW

World Wide Web: obchodzi swoje 30 urodziny. Jak to wyglądało na początku?

Mija 30 rocznica powstania WWW. Mimo upływu kilku dni postanowiłem wspomnieć o ważnej rocznicy, która miała miejsce w mijającym miesiącu. Trzydzieści lat temu powstała pierwsza strona www. Dokonał tego pewien młody informatyk Tim Berners – Lee, który w ramach CERN pracował nad metodą sprawnej wymiany informacji miedzy badaczami. To, co opracował było koncepcją szerokiego i otwartego dostępu do informacji. Swoje rozwiązanie zaproponował dokładne 12 marca 1989 roku. Nazwał je World Wide Web. Jak do tego doszło można się dowiedzieć z oficjalnego komunikatu CERN, który cytuję poniżej.

W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee, zatrudniony w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), stworzył swój autorski system hipertekstowy opartego na sieci Internet. Jego celem miało być umożliwienie sprawnego połączenia i dostępu do danych między komputerami. Określał ją jako „sieć powiązanych informacji, które użytkownik może przeglądać wedle uznania”. W listopadzie 1990 roku, wraz ze swoim współpracownikiem w CERN, Robertem Cailliau, sformalizował swoje rozwiązanie jako „WorldWideWeb: Proposal for a HyperText Project”. Do końca tego roku dopracował jeszcze kluczowe elementy. Takie jak język HTML, protokół HTTP i URL, stworzył pierwszy serwer webowy, przeglądarkę i edytor.

Na pełny i otwarty dostęp musieliśmy jeszcze poczekać.

Na pełny i otwarty dostęp musieliśmy jednak jeszcze trochę poczekać. CERN pokazał i przekazał do powszechnego użytku dopracowaną wersję dokładnie 30 kwietnia 1993 roku. Od tego czasu WWW był powszechnie dostępny dla każdego, kto chciałby go użyć lub ulepszyć. Ta decyzja zmieniła świat. Dziś połowa ludzkiej populacji jest online. A koncepcja Tima Bernersa-Lee – dziś sir Tima Bernersa-Lee – doczekała się realizacji w postaci niemal 2 miliardów stron internetowych.

– Otwartość jest endemiczną częścią kultury CERN od czasu Konwencji (założycielskiej) w 1953 roku. CERN stawia na szeroką dystrybucję i dzielenie się swoim oprogramowaniem, technologią, publikacjami i danymi, takimi jak  otwarte oprogramowanie (ang. open source software) i publikacje w otwartym dostępie – informuje organizacja w komunikacje prasowym. CERN Open Data Portal zawiera ponad 1 petabajt w pełni dostępnych danych dotyczących fizyki cząstek.

– Wynalazek Sieci WWW przekształcił nasz świat i przez cały czas swojego istnienia pokazuje nam, jak badania podstawowe napędzają innowacyjność. Kultura otwartość CERN była w 1993 roku kluczowym czynnikiem do tego, by uczynić sieć dostępną w sposób wolny dla każdego – mówi Fabiola Gianotti, Dyrektor Generalna CERN.

12 marca (2019), w 30. rocznicę powstania WWW, trwało świętowanie w CERN.

Komunikat prasowy dostarczył CERN

Korzystając na co dzień z Internetu pamiętajmy o osobach, których upór i determinacja doprowadziły do tego, że dzisiaj możemy pozyskiwać potrzebną wiedzę korzystając z milionów dostępnych stron. To już 30 rocznica powstania www.

Pozdrawiam cały świat i wszystkich potencjalnych klientów! 🙂

wawerski.pl